Petak , 6 prosinca 2024

Majke Srebrenice u Kravici ponovno dočekao katanac: “Ja kažem da uzmemo kliješta i da ovo razvalimo, pa nek’ me ubiju”

U okviru obilježavanja 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima u i oko Srebrenice, majke Srebrenice i preživjeli obilaze mjesta masovnih egzekucija hiljada muškaraca i dječaka.

Riječ je o stratištima u Potočarima, Kravici, Kasabi, Pilici, Branjevu, Petkovcima i Orahovcu. Na stratištima je proučena Fatiha, a u lokalnim džamijama uče se tevhidi. Završen je obilazak stratišta u Kravici gdje je na današnji dan, 13. jula 1995. godine, u Zemljoradničkoj zadruzi ubijeno preko 1.300 Bošnjaka.

Preživjele žrtve genocida krenule su ispred Čaršijske džamije u Srebrenici prema zgradi Osnovnog suda, gdje su položile cvijeće i proučile Fatihu žrtvama genocida odajući im time počast. Zatim su posjetile zgradu stare policijske stanice u Srebrenici i potom krenule prema Potočarima (zgradi elektroprijenosa) i Budak.

Snimak pogledajte OVDJE.

Ispred stare policijske stanice vanjski saradnik Memorijalnog centra Potočari Ahmo Mehmedović održao je historijski čas rekavši koliko je osoba ubijeno na tom mjestu.

“Najbrutalnije ubijanje se desilo ovdje, a policijska stanica je trebalo biti mjesto sigurnosti i spasa svih ljudi. Nažalost, postalo je mjesto masovnih ubijanja i zarobljavanja Bošnjaka. Ubijani su ljudi u svojim stanovima, stariji bračni parovi od strane srpskih snaga, a njihova tijela su spaljena”, kazao je Mehmedović.

Najemotivniji trenutak današnjeg obilaska bio je u Kravici, odnosno nekadašnjoj Zemljoradničkoj zadruzi, gdje je prema svjedočenjima preživjelih u Haškom tribunalu ubijeno oko 1.300 muškaraca i dječaka.

Policija Republike Srpske ni ove godine nije dozvolila porodicama žrtava genocida u Srebrenici da polože cvijeće ispred hale Zemljoradničke zadruge. Cvijeće su položile na ogradi ispred zadruge.

“Ovo je sramota što se ovako dešava od našeg naroda, da kažu da ne možemo ući gdje su naši najmiliji strijeljani i gdje je najveći zločin bio. Ja kažem da uzmemo kliješta i da ovo razvalimo, pa nek’ me ubiju”, kaže Nura Mustafić kojoj su ubijena tri sina i suprug.

Vasviji Kadilović Kadić tu su ubijena tri brata i otac.

“Kako se osjećam? Svake godine dolazim sa sestrom ovdje i 2013. kad smo prolazile i kad smo sjekle žicu i kad smo ulazile sa rahmetli Hatidžom, to je bilo neopisivo”, sjeća se Vasvija.

U maju 1992. godine Šehidu Abdurahmanović i njenu porodici posjetili su nenajavljeni “gosti” koji su odveli njenog supruga.

“8. maja 1992. godine negdje u popodnevnim satima meni su ušli momci koji su sami sebe nazivali arkanovcima. Ja sam živjela dole kod srednjoškolskog centra, bila je stara zgrada gdje su prosvjetni radnici stanovali. Ušli su i kao moramo svi u MUP”, ispričala je.

Danas obilazak 12 lokacija gdje su ubijeni Bošnjaci

Nakon Kravice, uslijedio je obilazak stratišta u Orahovcu, Petkovcima, Kozluku, Branjevu i Pilici.

Predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice i Žepe” Munira Subašić kazala je da danas na dvanaest lokacija obilaze mjesta gdje su Bošnjaci na stravičan način ubijeni.

“Prošlo je 29 godina poslije genocida i počinioci ne prihvataju pravu istinu. I dalje ne govore istinu građanima srpske nacionalnosti i to nije dobro zbog budućnosti. Moramo se boriti da se genocid ne zaboravi, a ujedno moramo graditi bolju budućnost za sve građane u Bosni i Hercegovini”, kazala je Subašić.

Za 17. juli predviđena je posjeta Trnovu, mjestu gdje su strijeljani Bošnjaci. Na obilasku se svake godine okupi nekoliko stotina ljudi.

O hanumabaadmin

Provjeri također

Iznos u milionima: Evo koliko su građani FBiH na Black Friday potrošili novca

Prema podacima o evidentiranom prometu putem fiskalnih uređaja na serveru Porezne uprave Federacije BiH (PU …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.