Srijeda , 9 srpnja 2025

Bol i jecaji porodica uz tabute svojih najmilijih: Posmrtni ostaci žrtava genocida stigli u Potočare

Konvoj sa sedam tabuta u kojima se nalaze posmrtni ostaci žrtava genocida u Srebrenici, koji je jutros krenuo iz Visokog, nakon prolaska kroz glavni grad Bosne i Hercegovine i odavanja počasti žrtvama, stigao je u Potočare gdje će 11. jula biti klanjana kolektivna dženaza-namaz i obavljen ukop.

Majke, braća, sestre, očevi, ali i mnogobrojna rodbina i prijatelji stigli su ispred bivše Fabrike akumulatora u kompleksu Memorijalnog centra SrebrenicaPotočari kako bi se oprostili od ubijenih članova porodica za čijim kostima su tragali godinama.

Sedam žrtava genocida u Srebrenici ove godine će svoj smiraj naći u dolini bijelih nišana u Potočarima. Nijedan tabut nema kompletne kosti, ali porodicama je, kako kažu, dovoljno da ukopaju barem koščicu svojih najmilijih kako bi im imali gdje doći na mezar i proučiti Fatihu.

Mnogi posmrtni ostaci su pronađeni i ranije i među njima je žrtva Hasiba Omerovića koji je identifikovan još 1998. godine, ali je porodica čekala ne bi li pronašla još koju kost kako bi je mogli ukopati.

Ove godine će među sedam žrtava biti ukopane dvije najmlađe osobe koje su u trenutku stradanja imale 19 godina. To su Senaid Avdić i Haris Mujić dok je Fata Bektić najstarija žrtva ove godine, a koje je imala 67 godina u vrijeme kada je ubijena.

Novinarka N1 je kazala da težina trenutaka kada se porodice opraštaju sa svojim najmilijima u fabrici akumulatora zapravo postavlja pitanje da li je prisustvo novinarskih ekipa uopće potrebno na tom mjestu u tom trenutku i da je možda bolje ostaviti ih same sa svojim bolom, međutim, opet, s druge strane, kako kaže, veoma je bitno ispričati istinu i razmjere stradanja na 30. godišnjicu jednog od najstrašnijih zločina u modernoj Evropi.

Također, da nije bilo ovih porodica i majki Srebrenice, njihove snage i hrabrosti, priče o ovom mjestu možda nikad ne bi bile ni ispričane.

Halom bivše fabrike odzvanjaju jecaji. Majke, sestre i kćerke miluju tabute u kojim se nalaze posmrtni ostaci srebreničkih muškaraca, koji su planski ubijani tog kobnog jula prije 30 godina.

Teški uzdasi i suze bile su u očima i muškaraca koji su izgubili svoje članove najbliže porodice.

Osim porodica i drugi građani Srebrenice i drugih gradova su došli kako bi odali počast žrtvama genocida.

U ponedjeljak nas očekuje još 89 reekshumacija, a traga se za više od 1.000 osoba koje su ubijene u Srebrenici, a više puta je istaknuto da je sve manje nade da će te žrtve biti pronađene jer svjedoci umiru kao i članovi porodica, a i mnogi zbog politike negiranja genocida koja je i dalje na snazi se plaše javiti i ispričati što znaju. (N1 BiH | Foto: Faruk Zametica)

O hanumabaadmin

Provjeri također

“Ja sam dijete Srebrenice, i brat lijepe djevojčice”: Ahmed Alili predstavio kasidu na 30. godišnjicu genocida (VIDEO)

U danima kada obilježavamo 30. godišnjicu genocida u Srebrenici interpretator ilahija i kasida, hafiz Ahmed …